Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americká krása krize v diskuzi

4. 2. 2008

PŘED ČTENÍM SE PROCVIČ A UDĚLEJ ALESPOŇ JEDEN KLIK


Na Aktuálně.cz se objevil článek Tomáše Sedláčka, který byl původně publikován v týdeníku Respekt. Samotný text „Americká krize: Byli jsme opilí“ je sice výstižný, ale příliš povrchní a lze jej vnímat spíše jako rétorické cvičení s opakujícími se metaforami k záležitosti, kterou může hodnotit poměrně jasně každý čtenář novin. Co mě ovšem zaujalo, byla následně vzniklá diskuse. Šlohnul jsem jí tedy a přidávám níže. Jinak původní text naleznete zde: http://blog.aktualne.centrum.cz/~~cook~bren.stanislav/blogy/tomas-sedlacek.php?itemid=2547, odkazem snad odčiňuji alespoň částečně čórku, které jsem neodolal, protože debata je to podle mého opravdu přínosná a navíc většinově vkusná.

 

 

 

Komentáře

Pochybovač napsal(a):

Vše bylo řízeno podle zásad vědecké ekonomiky. Z toho vychází, že ekonomika asi není věda.

 

 

28.01.2008 14:27:19

neo napsal(a):

Opilé byly banky! Musely předpokládat, že při nasazení takto nízkých úrokových sazeb k něčemu takovému dojde.

V malém měřítku se to děje i u nás... především u spotřebitelských úvěrů. Banky podcenily hodnocení rizik u svých klientů a dělají to neustále. Asi se inspirují u společností jako Provident, Cofidis, Homecredit... jenže ti si to mohou dovolit.

 

 

28.01.2008 14:52:03

vaan napsal(a):

Ekonomie je věda o ideálních stavech, těžko může postihnout psychologický faktor, který hnízdí v lidských hlavách. Jestli případy z poslední doby na něco ukazují tak je to funkce centrálních bank v ekonomice..., tak jako nezvládnutá inflace v 70.letech..., tak bankovní krize ČR let 90., nebo hypoteční krize v USA nyní. CB cílují inflaci...zde je důležité inflaci, ne cenovou hladinu, inflace sama o sobě je růst cen(za cílovanou inflaci se považuje 1,5-2%), CB hlídají volný pohyb cen nahoru i dolů. Ukazuje se, že tak jako stát je v moci silných zájmových skupin..., tak i CB jsou ovládány svými zájmovými skupinami a tak stěží mohou provádět neutrální politiku...apropo CB v USA se z části stala zpět hledící CB pouze reagující na výplody americké fiskální politiky(při jiných než extrémě levných úvěrech by stěží byla vláda USA schopna financovat vojenské schodky rozpočtu. Ale jak už to tak bývá jednomu pomůžeš, ale kvůli tomu dalším dvěma ublížíš a výsledek je horší než na začátku.

 

 

28.01.2008 14:56:03

m&m napsal(a):

neo: viděl jste někdy RPSN spotřebitelských úvěrů? V tom je veškeré riziko kryto mnohonásobně.

 

 

28.01.2008 15:14:52

pochybovač napsal(a):

vaan

Na psychlogický faktor v lidských hlavách působí pouze trest, případně jeho hrozba.

pokud máte na mysli hlavy šéfů bank, tak už máte řešení.

 

 

28.01.2008 15:22:29

neo napsal(a):

m&m : u splátkových společností, nikoli u bank

 

 

28.01.2008 15:32:10

outsider napsal(a):

To m&m

Pochopitelně nemusí být kryto. I RPSN 60% nemusí stačit, když budete dávat úvěry dostatečně benevolentně. Mohl bych Vám dát konkrétní příklady společností i českých, které si natloukly hubu, ale to víte: "Nesmíme ani naznačovat" ;-)

 

 

28.01.2008 16:11:19

alena-m napsal(a):

pekny clanek -propity ucet tentokrat vyjde hodne draho a

budou padat hlavy -tentokrat dostane celosvetova ekonomika hodne zabrat a preziji jen nejstabilnejsi spolecnosti!

 

 

28.01.2008 16:13:41

vaan napsal(a):

pochybovači já myslím, že tady tresty nepatří ,koneckonců už tady jsou a nikam to nevede, tady jde o to, jak vytvořit podmínky, aby se v nich nedalo podvádět. Jediné východisko pro veřejnou správu vidím v poskytování všech obchodních informací na veřejných místech a tím nemyslím, že by na úřadech mohli lidi nahlédnout do veškerých lejster, ale, že každá veřejná instituce by vedla veřejné účetnictví o nákládní s penězi, to je něco jako OpenSource, v OpenSource programech vznikne chyba, ale když už vznikne tak je veřejná a dříve nebo později na ni někdo upozorní a je odstraněna, v privátních programech, když je chyba, tak se ji privátní společnost bude snažit zamaskovat a bez vašeho vědomí opravit. Taková je cesta

 

 

28.01.2008 16:25:18

Ivan Hochmann napsal(a):

Se zájmem přečteno.Doplním o čem jsem jako laická osoba hovořil se svým synem,který se poznal některé aspekty současné krise přímo na místě, na Floridě.

Na vše o čem zde byla řeč se velkou měrou podepsaly katastrofální přírodní události v jižních státech USA.Hřebíkem do rakve úvěrových, pojišťovacích a bankovních společností byla Katrina.Aby mohly dostát svým závazkům při likviditě škod přesvědčili zákonodárce o nutnosti nehorázného zvýšení pojišťovacích poplatků(až o 500%).Na stal dominový efekt.Zablokování developerských firem,téměř okamžité zastavení investičních programů,neschopnost obyvatel platit zákonem stanovené poplatky.Dochází k hromadnému opouštění nemovitostí,jednostranných výpovědí.Banky místo peněz disponují množstvím nemovitostí . Toto je popsaná situace v kostce na Floridě.

V Luissianě a oblastech Missisippi je situace daleko horší.Loňské řádění hurikánů ve vnitrzemí možná také přispělo svým dílem.Že ale společnost a nejen americká žije nezřízeným životem neodpovědných dlužníků,nemyslících na zadní kolečka je neoddiskutovatelným faktem.Říkáme-li společnost,myslíme tím odpovědné jedince ve společnosti.A odtud smrad vychází.Ivan.

 

 

28.01.2008 16:58:47

Deny napsal(a):

A čemu se divíte? Vzpomeňme na to, jak roste HDP a co je toho příčinou. Především spotřeba - konzum lidí. A Paroubek, příp. teď Topolánek to chválí a ještě se bijou do prsou, jakou dobrou politiku dělají.

Hypoteční krize nás musí zasáhnout také. Banky v rámci konkurence již nepůjčují hypotéční úvěry na 70-80% zástavby jako dříve, ale i na 100%. Banky prodlužují dobu splatnosti úvěrů třeba i na 40 let. Banky se nyní snaží podchytit ty naše spoluobčany, kteří nemají dostatečný příjem, banky lákají a nabízejí různé výhody (znalecký posudek zadarmo, uzavření smlouvy bez poplatku atd). Ceny nemovitostí nesmyslně rostou, a to především díky úvěrům. Kdyby nebyly úvěry, nemůže stát panelový byt na Jižním Městě 3milKč, když před rokem stál necelé 2 milKč. Trh se přehřívá. Mladí lidé bezmyšlenkovitě většinou jdou do úvěrů, protože chtějí mít věci hned, nechtějí čekat a spořit.

Tak jen ať si natlučou. Žít na dluh bylo vždycky krátkozraké. Za dva roky tu máme opět socany, zase se bude žít na dluh a rozdávat. To bude jízda... do pekel

 

 

28.01.2008 17:08:30

Ivan Hochmann napsal(a):

Je to tak Deny.Naprosto přesně.Osobní odpovědnost tak nutná pro kvalitní a bezpečný život je v pořadí hodnot pořád někde vzadu.Jsou tací,kteří si berou úvěr na dovolenou na Bahamách,nový gauč,byt za 3.mil.atd..Potom přijde neštěstí,nemoc,firemní bankrot(nikomu to nepřeji) a je zle.Žít na dluh je hloupost,která se nevyplácí ani ekonomicky.Ano -jízda do pekel.

To buďme rádi,že nám nehrozí další strašidelný fenomén jako jižním státům USA.Hispanisace obyvatelstva. Od Californie po Georgii a Floridu je rozseto 12milionů nelegálních přivandrovalců,neschopných udržet standart v technologické profesní úrovni služeb,neschopných ovládat jazyk,právní podstaty,požadující hispánské úřady,služby,komunikace,sociální zabezpečení.Navíc požadují slučování rodin.Takový žert by přišel Spojené státy pěkně draho.Ze 12.milionů by naráz došlo k navýšení o 100mil.lidí převážně bez prostředků a schopností.Děkuji pěkně.

Říkám,že nám to nehrozí.Však kdo ví co nastane až začne exodus islámského Balkánu?To jen tak aby řeč nestála.Je dobré znát úrokové sazby a investovat dle bursovních makléřů.Však být odpovědný sám k sobě a myslet na zadní kolečka je bezpochyby prioritou nejvyšší. Ivan

 

 

28.01.2008 18:05:17

Glock napsal(a):

Deny: 1*

 

 

28.01.2008 18:55:13

Václav napsal(a):

Tak si trochu utáhneme opasky. Rozumný člověk má na horší časy připraveny tlumící polštářky. Za cudé se budeme modlit.

 

 

28.01.2008 20:11:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den, smazal jsem spam pana průzkumníka, který publikoval pod několika dnešními blogy.

Zejména v tomto případě nijak nesouvisel s tématem. Pokud se bude objevovat tento stále stejný text i v dalších diskusích, budu jej též mazat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

 

 

28.01.2008 20:17:21

BudaFriend napsal(a):

Jojo, panove financnici z Wall Street to presvihli. Na druhe strane neda se to tlacit jen na nedostatek etiky. Je v tom kus ferove smuly a obycejne lenosti/blbosti. Smuly proto, ze dluhopisy kryty hypotekama byly postaveny na predpokladu, ze americky trh s nemovitostmi pujde dolu jen lokalne (Kalifornie, New York etc.), ale ceny nikdy nespadnou v celych Statech. Ted padaji vsude, coz se od krize v 30.letech nestalo.

Blbost a lenost, pada na bankere a spravce portfolii, kteri prilis spolihaji na rating a nelamou si hlavu co je za tim (rating ma tunu disclaimeru, ktery je snadny, ale nebezpecny ignorovat). Na tom je hruzostrasny akorat to, ze Basel II (nova regulace bank) na rating spoleha v daleko vetsi mire nez ta dosavadni.

Ad. cesky banky - pred privatizaci se KB do CDO namocila a prodelala na tom gate... Ted se nase banky do exotickejch aktiv nemely duvod tlacit. Trhy v novych clenskych zemich EU jim rostou, tak vsechny uspory uplacatej doma se slusnym ziskem. Zajimavy bude spis sledovat, jak se materske skupiny ceskych bank vyrovnaji s tim az jim praskne bublina v Pobalti, v Bulharsku ci Rumunsku. To nam napovi, co nas ceka, az bude nekdy hur i u nas...

 

 

28.01.2008 20:34:44

PAUL napsal(a):

A toto všechno expertuje zázračný Švejnar! Ó jak úžasné!

 

 

28.01.2008 21:19:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Mám dotaz: Jak souvisí se současnou situací několikaletý snad řízený propad dolaru?

 

 

28.01.2008 21:21:08

vlk napsal(a):

Pane Sedláčku, jako vždycky -dobrý článek.

Osobně s e domnívám, že k recesi je dost slušně našlápnuto. Amerika bez růstu HDP bude zombiem světové ekonomiky. Kdo bude kupovat a konzumovat, když ne Američané? Pro koho s ebude vyrábět?

A teď se prostě ukázalo, že růst amerického HDP v posledních letech , byl do značné míry tažen spotřebou domácností, které na tuto spotřebu nikdy neměly nárok. A zřejmě v dohledné době ani mít nárok mít nebudou. Ti kteří nárok mají, si dají nějaký čas jistě spotřební dietu. Ze strachu, že by to mohlo potkat i je.

Jaký bud e důsledek? Další burzovní turbulence. Zřejmě i další poklesy indexů. Pokud by , dejme tomu burza ztrtaila dalších 20% , což není vyloučeno, protože máme globalizovaný svět a tedy i panika je globalizovaná, bude celková ztráta v hodnotě kapitálových investic někde okolo 100 bilonů USD! Kterou z valné časti ztratí domácnosti a penzijní fondy. Takže středostavovské rodiny si tu dietu, o které jsme psal výše, asi dost podstatně prodlouží. Takže vypadávají další konzumenti. A může jich být setsakra dost. Když uvážím, kolik z akciových investorů jede marginové obchody , různé typy pákovek a CDF.... Můžeme se dočkatklidně i apokalypsy....Naštstí jen burzovní.

 

 

28.01.2008 21:27:00

vlk napsal(a):

neo

pokud by se banky inspirovaly u Cetelemu o Providentu aninemluvě,nemůže se v zásadě nic hrozného stát. Ostatně nemělo by se nic hrozného stát ani u spotřebáků za běžnou RPSN. Která je dle banky někde mezi 12-16% p.a. Při normální politice.

Ovšem slyšel jsme o bance, která prodávala před dvěma roky svoje portfolio spotřebáků, protože provařila 30%. Což je tedy dost heroický výkopn. Zejména když kdysiměla na těch spotřebácích výpadek průměrně 2,5%.

Ale jsme zvědav, co budou zdejší giganti finančních trhů dělat s hypotékami. Až dorazí recese do Česka. Rvačka o nové hypotéky apodíly na trhu vede zdejší finanční genie k tomu, že mají na nových hypotékách marži pod 1% p.a. Takhle financovat masově, to tedy musí být skutečně ševcovská víra v nepřetržitý růst hospodářství. Jak říká klasik ... potom už jen samé klady a pozitiva.

 

 

28.01.2008 21:34:18

car komančov OO8 napsal(a):

pane jste dobry....Poblazněny svět ....to není jěště tak špatne ....... pokut se nzblazní....usa se vzpamatují....pokud pochopí ..zase jeden podvod co ma nich chysta ta jejich levice ....poblazněna hilari..a kdo to chce spět do bileho domu....první muž byvaly se stane první damou....zase ho bude vidět?.,,,,co kdyby tak zase přísasal....přisaham ti bože muj bože to nejsem ja kdo chce do bileho domu to moje hotˇˇ,,,,,,,Hilar tu bojuje za mne etika fakt k zblaznění.......to je jako putinofsky cařihrad.....to je zase ale jina země jiny svět.....jo ale ja zapomněl na tu svou malou republiku a demokraciji tuze mladou.........proboha ja dnes čumim na televizi a vidim Novy puk....to snad není pravda..........prezident ...soudcofske unie tam kazani vede ,,,K213...toje jako K231 proboha co stim pukem to je lepší zahoditn hokejku a do ringu a rozhodčí soud...to bylo hrozne co s něj lezly za kraviny ....on a nezavisly .....ještě tetˇˇkom bliju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

28.01.2008 21:57:44

honza napsal(a):

Dobrý den vsem přispěvovatelům a autorovi. Ten článek se mi vůbec nelíbil, ale je to tím, že byl příliš dobře napsán...Radím ať si vsichni dáme pivo, optimisté ví o čem mluvím a pesimisté podpoří ekonomiku spotřebou. Aneb pokračujme ve večírku, ale ráno na čas do práce.

 

 

28.01.2008 22:24:00

car komančov OO8 napsal(a):

bacha ....švekarnof zrovna nespí..co se mu asi v halavě honí...jsou jiní jsou stejní ja vim ja nevim. ale... JA TO VIM JA TU ŽIL JSOU URČITĚ JINÍ NĚCO SE STALO A MY TU BYLI TAK NAS TO POZNAMENALO TAK TO JE A NE JI NAK.......To už jsem někdy slyšel a neřekl to nahodou Bilak.....................Uběhlo hodně let a evropa ma svou kulturu,bějiny tak jako amerika a jiní.......a komunisti jsou taky jiní to je fakt my tu všichni žili.ŠVEJNAR ON NIC NEVI PŘIŠEL NAM HADAT Z RUKY NEZVEDEJTE PROBOHA PRO NĚJ RUKU JE TO BALAMUT S AMERIKY.,A NE TEN PRAVY........To co ho provází je jeho hilary to není zrovna to pravý........to není amerika to je falešná touha odejit s rentou to je on to je na něm to pravy.ekonom pochybny zase tak noc toho neví,někdy jen keci a pak zas nevim asi jestli. počkejte dejte mu občanku a potom at ˇˇ mluvi zas bude u boudy trvale stat a to je to riziko že jako štěně budou ho učit poslouchat štěněti co poviš většinou uděla a jeden podpis nesmyslny každemu da to je ta jeho renta ten jeho vynalez ,co stím chce dělat na hrabě kde patří KRAL HURA PATŘÍ TAM KRAL a ne nějaky nerzohdny kapral to by fakt byl švejkohrad .to si to srdce evropy nezaslouží mit šaška na hradě.............Z

 

 

29.01.2008 01:45:26

pochybovač napsal(a):

Každá věda se může pochlubit nějakým objevem, který se potom aplikoval v praxi a následně v dané oblasti přinesl lepší výsledky.Znáte někdo takový případ v ekonomii ?? Je ekonomie věda ???

 

29.01.2008 06:35:20

byvaly ekonom napsal(a):

Neni ! Jde o sluzku presivajici stare saty

svych panu aby budily dojem,ze jde o

modely soucasne mody. Ekonom Klaus

nevymyslel nikdy nic objevneho,jenom

vzdy "komentoval" nazory druhych a

pritom pouzival radobyvedeckou hantyrku sluvek,slovicek,nekdy i slov.

Nejvic zname se staly jeho vyroky o

penezich az na prvnim miste/pomohl

mnohym odhodit zbytky moralky/ a neumim rozeznat spinave od cistych

penez/podvodnici vsech zemi sem! /

Narod,ktery neumi rozeznat gaunery od normalnich lidi musi mit v sobe tez

neco gaunerskeho . Jinak by nemohla

sebranka okolo Topolanka vyhrat ani v

tombole,natoz lonske volby!

 

 

29.01.2008 10:08:41

frantaflinta napsal(a):

A nebude to taky trochu tím , koli peněz zahučelo do Bushových válek? Americká ekonomika krachuje ale pár lidí a hlavně FED si nacpávají kapsy. Půjčovat prachy na válku za úrok jdoucí z kapes daňových poplatníků je skvělý byznys,bohužel někde ty prachy chybět musí!

 

 

29.01.2008 10:13:56

Clair napsal(a):

Ivan Hochmann:

Obavam se pane Hochmann, ze Vase hypotezy jsou trochu vedle. Jestli byste dovolil, rada bych Vase myty ohledne Kathriny uvedla na spravnou miru.

Jako prvni: jelikoz se tyto nemovitosti nachazeji v povodnovem pasmu, nikdy nebyly pojistene, jsou totiz nepojistitelne. V dusledku toho, pojistovny nemely zadnou povinnost poskytovat financni nahrady a take to tak praktikovaly. Ze doslo k nesmirnym skodam, to vsichni vime.

Dalsi mytus, o ktery se opirate ve svem prispevku - zablokovani devoloperskych firem a zastaveni investicnich programu

Prave naopak: FEMA uvolnila mnoho bilionu s okamzitou platnosti, aby podporila a financovala vybrane developerske firmy, kterym davala zakazky, aniz by si overovala kvalitu prace. Doslova miliony a miliony skoncily v rukach podvodniku, kteri se fiancne velmi zahojily, i kdyz se pozdeji prislo na to, ze mobilni domy, ktere k tomuto ucelu postavily, byly neobyvatelne, i kdyz uz davno primo vladou zaplacene. Obsahovaly totiz UF (urea formaldehyde insulation). Nicmene, propad hypotekoveho trhu v New Orleans ani v Mississippi s tim nema co k docineni.

Jelikoz jsem pracovala pro nejvetsi banky - Chase Manhattan a take pro Washington Mutual prave v teto oblasti, mohu Vam naprosto z prvni ruky informace dodat. Tady se jedna o celostatni, federalni vladou posveceny podvod, na ktery jsem upozornovala uz pred mnoha a mnoha lety, protoze jsem mela dlouholete zkusenosti z Canady, kde to funguje uplne jinak. Byla jsem tudiz sokovana, ze se uz davno nikdo nad timto podvodem nepozastavoval.

Vladni regulatori v US, kteri nastavili jasna kriteria k poskytovani jak subprime a take konvencnich hypotek - Fannie Mae a Freddie Mac, podle kterych cely financni prumysl hypotekovych trhu fungoval, nikdy neprovadeli zadne kontroly. V dusleku toho se podarilo zaplavit trh naprosto neregulovanymi maklerskymi firmami, kteri si pri obnovovani hypotek, tak i pri koupi novych hypotek pozadovali naprosto astronomicke poplatky, ktere jenom vysi hypoteky pokazde navysily, takze zakaznik nikdy nic na sve nemovitosti neuplacel, naopak, pouze hypoteku s kazdym obnovenim navysoval, pritom jeho vlastni podil v nemovitosti doslova mizel pred ocima. Jako brambory prodavali makleri ARM's (adjustable rate mortgages), ktere bylo treba obnovovat kazdy treti rok, svoje zakazniky balamutily, ze urokova mira leze neustale dolu, zatim co cena nemovitosti neustale roste nahoru. Pro ne to byl automaticky obnoveny dalsi kseft kazde tri roky, dalsich $15,000 jim spadlo do kapsy, aniz by musely pohnout prstem. Pouze je tady jeden zadrhel: tyto maklerske ryklokvasaky na kazdem rohu mely primo v jejich firme zamestnany k tomuto ucelu odhadce nemovitosti, kteri pro ne pracovali, davali jim primo prikazy jakou castku odhadu potrebuji a do jake se musi vejit, nakonec jim za odhady platili, tak jim odhadci vychazeli vstric pokazde, i kdyz clovek musel kroutit hlavou, v jak v kratke dobe se ceny nemovitosti vysplhaly do doslova astronomickych vysin. Poskytovat subprime hypoteky bylo pro kazdeho nesmirne vyhodne, i kdyz ted se to snazi mitigovat, ze tito lide nikdy nemeli hypoteku dostavat, vzdyt to bylo jak uz jsem vyse uvedla posvecene vladou, jedine co bylo treba dodrzovat byla byrokraticka dokumentace. Vlastne vsichni, kdo nemeli kreditni score 720 podle trech kreditnich ratingovych firem, spadali do teto kategorie. Tyto hypoteky se ovsem prebalovaly, zabalovaly, aby vypadaly jako prvotridni zbozi pro investory, kterym byly prodany, tito je prodavali pouze dal investorum, obchodovali s nimi na kapitalovych trzich v ruznych formach, nabizeli je celemu svetu - Nemecku, Anglii, Cine, SA, Kanade. Investor mel ovsem take zaruku, protoze mnohe navic museli mit hypoekovou pojistku, pokud zakaznik nemel sam vlozen dostatecnou pocatecni investici.

Proc se ted hypotekovy trh poklada, a to se uz nebavime jenom o subprime, ale o vsech hypotekach, i tech, co maji nejlepsi ratings?

Ceny nemovitosti nemohou jit do astronomickych vysek do nekonecna. Ma to take strop. Ted, kdyz je pozadovan odhad odbornymi odhadci, ktere si plati velke banky sami, zjistuji, ze hodnota realii je v nesmirnem propadu, skutecna hodnota je o 60% nizsi. V dusledku toho vsechny hypoteky maji problem. Majitele nemovitosti se radovali sice chvili, ze jejich nemovitosti maji tu a tu hodnotu, ted s hruzou zjistuji, ze jejich nemovitosti jsou naprosto znehodnocene, navic neprodejne a pri obnovovani hypoteky se vlastne posunuli do kategorie subprime hypotek s nulovou vlastni investici, od kterych banky dnes odtahuji ruce.

Co myslite, bude to nekdo vysetrovat? Naznaky tady jsou, zrovna vcera jsem cetla na to pojednani ve Washington Post, ale tito regulatori odmitaji vypovidat, pokud nebudou mit zajistenou beztrestni imunitu, a to jeste za zavrenymi dvermi.

 

 

29.01.2008 15:54:13

lena-m napsal(a):

--------je treba vice pravne nadnarodne

sjednotit uverove podminky a vice pojistit rizika pro obe strany. Dale je treba poskytovat vice informaci o celkove nabizenych uverovych sluzbach.

 

 

29.01.2008 16:08:56

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair děkuji za perfektní informace.Komentoval jsem pouze laický rozhovor o událostech,které předcházely současné situaci,v domnění,že Katrina byla katalysátorem.Ovšem z vašeho exposé je mi vše jasné.I fakt proč se Florida vylidňuje.Je to tragedie pro obrovské množství lidí.A bude to někdo vyšetřovat?Je zřejmé že u nás jsou podobné tendence.Abychom nedopadli stejně.Děkuji .Ivan.

 

 

29.01.2008 17:12:59

Clair napsal(a):

Pan Ivan Hochmann:

Pane Hochmann, jsem rada, ze Vam to poslouzilo a jiste by me tesilo, aby si Cesi na tyto podvodniky s "teplou vodou" dali pozor. Kdyz to vyslo tady, verim tomu, ze si cesticku do Evropy najdou, vlastne uz nasli a temito podvody ji zaplavi drive nebo pozdeji. Podivejte se co se deje na kapitalovych trzich, co se deje s bankami v Nemecku, Anglii, Japonsku a jinde - skutecne dominovy efekt, pouze vsichni preslapuji, nikdo nevi kdy to skonci i pres ty nesmirne dolarove infusions. Za minuly rok prislo pouze neco pres 2 miliony o sve nemovitosti a vsechny svoje zivotni uspory, a to se nikdo neodvazi rici, kdy se to zastavi, protoze to je teprve spicka ledovce. Proto honem dolu s urokovymi mirami, alespon na chvili zarazit ten trend, nase kandidatka na presidenta - Hillary to dala dokonce do sve kampane, ze na 5 let zmrazi urokovou miru. Jenomze ja to vidim trochu jinak, tuto lavinu, uz nezastavi naprosto nic, pouze malinko oddali. Fed's se pochopitelne obavaji, ze lide okamzite stahnou svoje investice na kapitalovych trzich, proto celou udalost budou mitigovat jak se jen da. Ted tady probiha dalsi faze podvodu - kreditni karty, jakou castku chcete Vam daji a lide to berou, protoze tim vytloukaji nejen dluhy, dokonce kupuji potraviny, nebo plati mesicni splatku hypotek, to vsechno na pouhych temer 19%. Amerika je bankrupt nation, coz si mnoho lidi zrejme neuvedomuje, to malo co vyrabi staci pokryt vlastni trhy, zejmena potraviny, vsechno, temer vsechno, vcetne jidla se dovazi z Ciny. Neni ovsem nikomu jasne, az se kohoutky zastavi a bude se treba podivat na tu tvrdou realitu 11 trilionu dluhu jak toto resit. Zajmove skupiny, ktere za tim stoji, rikaji si "special interest group" jsou zatim nedotknutelni. Kdesi jsem cetla, ze jedina moznost z takove situace je valka, dluhy jsou pry smazany s definitni platnosti. Mozna, ze o tom neco vite pro zmenu Vy, docela by me to zajimalo.

Preji Vam krasny den.

Clair

 

 

29.01.2008 19:50:13

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair

Tím,co jste tak fundovaně popsala zaměstnáte zcela jistě velmi velký okruh lidí,kteří si bezpochyby už připravují odborné otázky.Mě jako laika jste donutila ještě několikrát pročíst Váš i páně Sedláčkův komentář,abych si do detailů ujasnil pojmy.Nemaje vysokého vzdělání ve vašem oboru,nemohu s Vámi ani vést diskusi na odborné úrovni.Je mi líto.Ale mohu zajisté dokonce potvrdit vaše slova o "special interest group",zájmových skupinách jak jste tyto gangy úsměvně nazvala.Už jsme o nich diskutovali s přáteli,kteří se vracejí z USA zpět do Česka.Je neuvěřitelným byznysem manipulace s cenami nemovitostí.Je známo ,že hypotéky jsou vázané pojistkami.Svoji roli zde hraje i rating.V mnoha případech se prokázala zločinná spolčení vedení některých bank s makléřskými firmami a úřadem městské správy za účelem postupného neúměrného navýšení cen.Po zjištění skutečného stavu byly tyto nemovitosti hromadně a velmi pod cenou skupovány za účelem úplně jiných investičních záměrů.Jinými slovy řečeno z lokality dvou set bungalovů obývaných důchodci se přes noc stala zóna pro výstavbu hotelového komplexu.Není proti tomu obrany.V "malém" to funguje i u nás.

Amerika je čím dál více závislá na dovozu,dokonce US domény jako letecký,petrochemický a automobilový průmysl se dostávají do kapitálového područí arabských a čínských investorů a akcionářů.Došlo to tak daleko,že existují varovné signály o narušení bezpečnosti USA.Můžete se odvážit znaleckého posudku,jak daleko lze tyto těžce krizové faktory nechat dojít? Eskalace válečných dobrodružství přece situaci neřeší.

S pozdravem ,Ivan.

 

 

29.01.2008 22:30:00

Clair napsal(a):

Pane Hochmann,

ja jsem i pres obrovsky casovy deficit povazovala za nutne reagovat na clanek pana Sedlacka, protoze je vynikajici, pouze nejde do hloubky a pod temi vsemi pojmy si malokdo umi predstavit jak to ve skutecnosti funguje, kdyz je tento tunel v pohybu. Jsem presvedcena, ze to muze byt docela "eye opener", ja nemam duvod nic zkreslovat, podbarvovat, nebo si dokonce vymyslet. Je mi z toho pouze smutno. Lze pouze uvest, ze daleko nejvice timto hypotekovym podvodem jsou postizeni Afro-Americane, dale Latino's, kteri dostavali pouze selektivni informace, kdyz hypoteky podepisovali. President proklamoval, ze kazdy ma narok vlastnit svuj vlastni dum, tedy "BIG AMERICAN DREAM", ktery se bohuzel promenil v "AMERICAN NIGHTMARE". Je to nesmirne smutna epizoda, ktera jen tak brzy neodejde. Vlastne to velmi dobre popisujete, manipulace s cenami nemovitosti a ted si promitnete tu druhou stranu - dane z nemovitosti, ktere za obycejne bungallow jde obycejne do 5 tisic, lepsi domy do mnoha tisic, ktere ted nikdo neplati, nikdo opustene domy neudrzuje a kdyz zmrzne vodni potrubi a dum je zaplaven, nikdo to neresi. Pak pres nej pouze prejede buldozer a srovna to se zemi. Municipalities (obvodni urady) nemohou, nemaji kapacitu a finance tyto opustene domy udrzovat.

Vsechno co dal popisujete se zaklada na pravde, dokonce s temi investory cinskymi i arabskymi, a to se uz nebavime o hlavnich pristavech, bavime se dokonce o zakladni infrastrukture, jako jsou jednotlive dalnice, ze kterych se vybira clo pro Araby, nebot jim dnes patri. Cina za svoje dluhopisy skupovava financni spolecnosti a banky. Vite, list je skutecne dlouhy a ja doufam, ze si to nekdo nebude vysvetlovat jako pomluva US, protoze o tom to skutecne neni, abych Vam pravdu rekla, jak nas to vsechny tady doslova hrozi, to neznamena, ze bychom meli mlcet. Je treba si to priznat, najit reseni jak jit dal. A to se nebavime o 47 milionech bez zakladniho zdravotniho pojisteni, o 46 milionech negramotnych lidi. Amerika je krasna zeme, ale kolikrat, kdyz slysim Cechy jak narikaji, tak me napadne, vzdyt se prijedte podivat. Ono je neco jineho jet na vylet a videt vsechny ty nesmirne krasy a neco jineho je tady zit, protoze to nelze nevidet. Pritom kdyz se ovsem divate kolem sebe, je Vam jasne, kdyby to melo lepsi vedeni, tato zeme musi byt jednicka ve vsem, lidi jsou vynikajici, nesmirne ohluduplni a velmi si vzajemne pomahaji, pouze si zaslouzi neco absolutne jineho, protoze tady se skutecne pracuje.

Me se dari velmi dobre, ale prece nemohu zavirat oci co se deje kolem me. A take mam tri syny, kteri tento rok budou promovat, jeden na medicine a druhy na Elektro-engineering, budou delat rozhodnuti zda zustat v Americe, v Evrope a nebo v Canade. Vsichni mi tvrdi, ze za soucasne administrativy, pokud nenastanou radikalni zmeny, nebudou mit zajem. Jak byste se asi citil Vy se svymi detmi. Vzdyt toto byla pro nas vytouzena zeme. Kladete si otazku: jak se toto jenom mohlo takto vsechno zvrhnout.

Pane Hochmann, krizove faktory uz ani prepinat dal nejde, zacinaji padat navrhy na odtrzeni z unie, jako napr. stat Vermont, to kdyz zacne, muze to take koncit revoluci. Nesmite zapomenout, ze tady mame jenom 20 milionu ilegalu, kazdy z nich ma potencialne moznost privest dalsich 90 lidi, kteri kdyz dostanou legalni status, demografie cele spolecnosti a struktura se zacina uz dnes menit k nepoznani. Ze jsou militantni, o tom vubec nemejte pochyb. Co muze nebo bude nasledovat, v pripade, ze nedosahnou equality, legality si vubec nelze ani domyslet. Resi to nekdo? Vzdyt to zase hodili nasi mocipani pod koberec. Jedina spasa by mozna mohla prijit s kvalitnim presidentskym kandidatem, ktery skonci to valecne besneni, udela zpatecku a vrati Ameriku k puvodnim hodnotam, kterymi tento narod vzdycky vynikal. Jak to ovsem vymyslet s temi "special interest groups", kteri tady maji raj na zemi, a podporu celeho kongresu pres jejich lobby groups, mi opravdu neni jasne, protoze to neprojde jen tak lehce, ti si svuj status quo budou chtit udrzet za kazdou cenu, zatahnou nas do dalsi valky? Opravdu na to nemam odpoved, pouze bych si prala, aby uz vsichni s tim besnenim prestali.

Zdravim Clair

 

 

30.01.2008 00:14:11

Věžák napsal(a):

1) Zpochybňování úzkých vazeb mezi jednotlivými finančními trhy v globalizoaném světě typu "nás se to až tak netýká" není, pane Sedláčku, zcela profesionální, ale od bankovního experta nemůžeme čekat nic jiného. Potřebujete zahnat nervozitu z trhů a budete tvrdit, že se nic neděje, i až rozplácnutí burzovní spekulanti naplní Nusle.

2) Pod Bernackem a poslední cca 2 roky pod Greenspanem se US FED vydal nepochopitelným a do té doby nevídaným směrem - absolutně nezodpovědnou politikou k bankrotu US ekonomiky. Je fajn, že si USA nechávají od jiných sponzorovat svoje zbrojní, geopolitické a jiné avantýry vtipnou manipulací se světovou měnou, ale někomu musely bouchnout pojistky, protože ztratil smysl pro míru. USA a Wall Street se chovají stylem "po nás potopa", zítřek se nekoná. Má ty dluhy a šmé smýt krev? Co způsobilo, že se FED chová jako světový terorista?

3) Z našich i světových médií zní dokola "hypoteční krize". I ten unisono halas svědčí o tom, že je to pokus odtáhnout pozornost od větších malérů, problémy jsou zřejmě daleko fundamentálnější, v soukolí je písek, bariéry růstu nelze bez války odstranit a stroj na peníze se zastavuje. Předpoklady pro celosvětovou hospodářskou krizi jsou naplněny. Greedy banking sector, život nad poměry - a to jak státu, tak občanů. A svět už dál nechce průserem páchnoucí greenbacky.

4) Chcete-li, občané, přijít o úspory, není nyní lepší čas, než si dát poradit při koupi akcií od bankovních analytiků. Vědí totiž stejné "kulové" jako my ostatní. A budou zaskočeni krachem stejně jak cestáři první chumelenicí.

5) Paní Clair - děkuji.

 

30.01.2008 01:47:21

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair,

Mám Ameriku velmi rád.Jako kluk jse měl nejmilejší knihy Pohádky bíleho slona,Epické básně od j.Vrchlického a obrovskou kupu Rodokapsů s westernovými pohádkami.Až v roce1995 jsem uviděl vše co mě zůstalo v paměti na vlastní oči.Prožil jsem čtvrt roku na americkém Středozápadu,který se mi nesmazatelně vryl do paměti i do srdce.I lidé se kterými jsem tam pracoval,nebo setkal se byli vstřícní,ochotní a komunikativní.Připadal jsem si jako na jiném světě.Po návratu (vlastně i před odjezdem)jsem začal intensivně studovat americké a kanadské dějiny.Koupil jsem si knihu od George B. Tindalla-Dějiny USA.Tam jsem zjistil jak obrovský byl tvůrčí a intelektuální potenciál průkopníků onoho Big American Dream,o němž se zmiňujete.Neuvědomoval jsem si celý dosah současných amerických problémů ani v diskuzích s americkými přáteli.Až nyní vizuálně(nad vašimi články)jsem zaregistroval celou tu hrůzu.Rozumějte, Amerika pro našince není pouze synonymum svobody a demokracie.Je zároveň avantgardou v hudbě,literatuře,sportu a jiných odvětvích lidských činností.A hovořím-li za sebe,mě pomohla tato anglo-americká kultura přežít běsy komunismu.Je mi líto,že USA padají na hubu.I z důvodu,že s ni padne celý svět.Leč historie říká,že nikdy nebylo tak zle,aby nemohlo být lépe(hůře?).Snad se zase najde taková osobnost jako Franklin D.Roosevelt,který přesvědčí američany o nutnosti nastolení cesty k "New Deal".Přejme si to z hloubi srdce.

Zdravím Vás a ještě jednou děkuji.Ivan.

 

 

30.01.2008 11:21:42

Kennedy obligations napsal(a):

Jakej New Deal? Dneska máme rok 2008! Prostě se jen centrum prosperity přesune do Asie k Číně a Indii, budeme lízt do zadku někomu jinýmu a následně frustrovaný USA napadnou Čínu proto, že tam je utlačována USA menšina(on the second thought to bude spíš proto, že Čína bude "podporovat světový terorismus") a Šanghai vždy historicky patřila USA.

 

 

30.01.2008 12:40:36

Clair napsal(a):

Pane Hochmann,

mluvite z hloubi me duse, vsechno co uvadite bych snad sama ani lepe shrnout nemohla. Dekuji Vam. Mam pro Vas jedno obrovske prekvapeni, American spirit, nemuze nikdo uslapat, rodi se nam novy vizionar, ktery chce jednu, sjednocenou Ameriku pro vsechny, konec besneni a valkam, jeho vize navazuje na JFK dream, dava narodu nesmirnou nadeji. Nehovori co vsechno udela a jake ma zasluhy, coz je domenou Hillary Clintonove, promlouva k narodu co my vsichni udelame spolecne, k narodu, ktery chce zpatky tuto krasnou zemi.

Uz dnes na nej stoji fronty, jenom aby lide shledli jeho oblicej a poslechli si jaky ma plan pro Ameriku. Je jim charismaticky mulat Barack Obama, shodou okolnosti Illinoisky senator, kde ja ziji a on take v Chicagu. Poslu Vam jeho vitezny proslov v South Carolina, kde ted vyhral primarky, je to doslova elektrizujici a inspirujici. Mladi lide, vsech barev a odstinu ho naprosto prozivaji. Rodi se novy vudce, ktery ma vizi nejen pro Ameriku, ale take respekt k jinym kulturam a narodum, zadne kolonialni valky, ale uprednostneni naroku na sebeurceni a nevmesovani se do politiky jinych statu a narodu, naprosto jina zahranicni politika, nez ta, ktera nas dusi temer deset let.

V dusledku soucasnych primarek, ktere povazuji za nesmirne dulezite, jde totiz o vsechno, prakticky o zachranu Ameriky, poradame financni sbirky, a ja jsem navic pro tento ucel nabidla jsem svuj cas pro jeho kampan ve state Illinois, kde se prave ted denne promitam, proto ten casovy deficit, o kterem jsem se zminila.

Prave vcera dostal obrovsky endorsement primo od Caroline Kennedy a take od Edwarda (Teda) Kennedyho ze statu Massachussets, minuly tyden od Johna Kerryho a dalsich. Takze, drzte nam palce, modlete se za nas, tato nadeje nesmi umrit, je to nase jedina obrovska spasa. Vsechno ostatni je naprosto o nicem.

Tady dole Vam posilam jeho proslov v South Carolina, budete potrebovat sluchatka:

http://www.bbc.co.uk/medias...

Dekuji Vam jeste jednou za podporu a Vase vynikajici prispevky.

Preji Vam krasny den.

Zdravim Clair

 

 

30.01.2008 16:22:58

Webster of napsal(a):

OMFG, those Americans are just nuts. Watch America: Freedom To Fascism and find out why the presidential election is just a puppet show for crowds. "Yay, I love the green puppeeet, it has such big eeeeyyyyeees!!" :D

 

 

30.01.2008 17:22:18

alena-m napsal(a):

To clair and others...

they need final amortized value!

Its mean just start to finish

not perspectives business and

whole company

and green light for reforms

 

 

30.01.2008 19:08:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě jednou paní Clair,

Moje prachmizerná znalost angličtiny mě donutila kontaktovat syna a nechat přeložit,čemu jsem neporozuměl.Zároveň jsme probrali současný zlý sen.Ve zkratce.

Barack Obama,ano velmi vhodná osobnost pro lidi našeho smýšlení.Charisma,silně vyzařující sebevědomí a inteligenci,jasná dikce a výslovnost,vynikající rétorika.Jednoznačný příklon ke změnám v sociální oblasti.Příslib změn v zahraniční politice.Není třeba pokračovat.Bereme.

Má však jednu velkou nevýhodu.Stojí prakticky osamocen a bez prostředků,bez armády lobystů,bez kontaktů na nejvýznamější světová byznys centra.Neznám do jaké míry by byla schopna současná administrativa akceptovat a podpořit tohoto eventuálního vítěze voleb.Nevím jak se mu podaří přesvědčit státní managementy,výkonné orgány státní moci,kteří se podílejí na současném úpadku velkou měrou, aby přistoupily ke spolupráci ze dne na den.Vidíme jak funguje současná Bushova moc.Vůbec se neostýchá i když vyjdou na povrch pochybné kšefty se strategickými zbraněmi pro islámskou destinaci,na nichž se údajně podílel jeho rodinný klan.Je si vědom neprůstřelnosti své moci.Totéž platí o všech dalších,opírajících se o podporu vlivných kruhů finanční oligarchie,zástupců zbrojařského průmyslu,nadnárodních kartelů a v neposlední řadě tajných služeb(států to ve státě).

Jak donutí tyto kolosy přestat hýkat nad měšci ve prospěch celých Spojených států severoamerických?

Dotkla jste se hispanizace.Je možné,aby se tito lidé vyrovnali svým entusiasmem,vůlí a pracovitostí původním tvůrcům a zakladatelům americké státnosti,dobyvatelům Západu?Lidem,kteří přivandrovali ze všech koutů Evropy s světa s úmyslem bojovat a tvořit? Jen si vzpomeňme na Alamo.Na hrdého Geronima jedoucího uprostřed generálské suity v inauguračním průvodě Theodora Roosewelta.Byla jiná doba,jiní lidé.Lidé byli přístupnější tolerančním úvahám i sebereflexi.Jaksi se více vědělo o potřebě soudržnosti,empatie....i když....

Paní Clair,držíme všechny palce ,aby vám i nám neděje neumřela. Ivan.

 

 

30.01.2008 22:19:27

Clair napsal(a):

Pane Hochmann,

nelze nez opet reagovat, dekuji za odpoved. Nemohu nez souhlasit co pisete. Ohledne lobbyistu, to je prave co je na nem unikatni, uplne jako jediny v cele kampani vsech kandidatu, vcetne republikanu porada svoji kampan BEZ LOBBYISTU A JEJICH PRASIVYCH PENEZ. Nova vlna, ve ktere pluje Obama, usiluje prave o prekopani cele volebni kampane, kde nebudou kandidati dopredu koupeni vlivnymi skupinami, jejichz zajmy jsou doposud na miste prvnim, ale vybirat v pristich volbach kandidaty, kteri maji zajem vlastni zeme a Americanu na prvnim miste. Doposavad tomu bylo obracene, proto uz dnes krome Obamy jsou vsichni koupeni a naslibovali hory doly za obrovskych financnich pomoci. A tady jste to trefil doslova na hlavicku, protoze prave ziskat podporu vykonnych organu, koncernu zbrojarskych, bankovnich a dalsich bude jiste nesmirne dilema, ktere bude treba resit a uplne prekopat, toho si ovsem je on vedom, prakticky to chce udelat radikalni zmeny take v mysleni, taka v exekuci. Ze to nebude lehke, to je vice nez jasne, ale to kdyby se mu podarilo, aniz by dostal kulku mezi oci by mela byt jedna z prednich priorit. Vlastne uz ted musi mit specielni ochranku, ale je treba se o to pokusit, pokud se Amerika ma posunout uz konecne o kousek dal. Jinak nema ani opravdu ty volby poradat, protoze se jedna jenom o kosmeticke zmeny a ve skutecnosti bychom se bavili o tom samem nesmirne drahem divadle, ktere zachovava a stale si udrzuje tu samou strukturu a nic se prakticky nezmenilo. Je tady ovsem mnoho prekazek jak jiste vite sam, jednak proto, ze vzdelani je v nesmirnem propadu, to je ovsem dalsi jeho prioritou. V dusledku toho, fundamentalisticti a fanaticti evangelikalove, budou volit republikany, i kdyby slo o zniceni Ameriky. Kdybyste jenom slysel jaka prohlaseni z nich vypadavaji , tak by Vam sel mraz po zadech. Republikansky kandidat Huckabee napr. prohlasuje mezi svymi oveckami, ze kdyz on se stane presidentem, zmeni ustavu tak, aby byla v souladu s bibli. Oligarchove uz vlastne ted bubnuji na poplach proti Obamovi, obavaji se zmen a verim, ze pouziji vsech moznych a dosazitelnych prostredku ho zlikvidovat, nebo poskodit na tolik, aby k jeho zvoleni nedoslo. Dalsi jejich pomuckou mohou byt ty Diabold volebni masinky, ktere neprodukuji zadne potvrzeni ve forme papiru, posledne, vlastne uz dvakrat byly uzasne naprogramovane a nikdo nemohl prijit s dukazy, ze to byl podvod, i kdyz jsem videla na to setreni, ale kdyz nemuzete prijit s vecnymi dukazy, neni se o cem bavit. Ted ty same masinky budou opet v obehu, zda se to naprosto neskutecne, vzdyt kvuli nim John Kerry volby naposledy prohral, vsichni doufali, ze uz pouzivany nebudou, ted jsou ovsem opet v provozu. Zajmove skupiny a "special interest groups" rozjizdeji pomlouvacne a take rasisticke kampane, navic, v kazdem state je vsechno trochu jinak. Jestli k tomu zazraku opravdu dojde a Obama bude zvolen, (ze by ho Amerika prave v tomto kritickem case potrebovala), tak si muzeme opravdu gratulovat, protoze se uz konecne Amerika posune dopredu a vymani ze starych struktur a mozna i mysleni. Nez k tomu ovsem dojde, mame pred sebou porad jeste dalsich 8 mesicu. Se soucasnymi strukturami, ktere jsou totalne dysfunkcionalni, jak kongres, tak nase vlada, navic prospikovane samymi korupcnimi aferami se opravdu nelze posunout dale. Jenomze zmena je maximalne nutna, jinak se vsechno bude soustredovat na tu samou zahranicni politiku, podporovani, financovani a prodej zbrani teroristickym statum, vcetne Saudske Arabie a soucasne hulakat do sveta, ze tam zavadime demokracii uz dneska moc lidi nebere. Amerika jak vite ztratila pred svetem respekt a duveru. Takze, jedem dal, nadeje umira uplne posledni.

Dekuji jeste jednou za podporu a zase se nekdy potkame, mozna az po volbach.

Preji Vam krasne leto.

Clair

 

 

31.01.2008 06:48:49

most splashed napsal(a):

Léto? Shiit. Pokud vím, tak Obamova podpora se prudce zvýšila poté, co byly zveřejněný jeho snímky v plavkách při surfování. Svou podporou u žen bez ohledu na postavení a politickou příslušnost je přirovnáván k JF Kennedymu. Jestliže proti němu brojí, tak snad proto, že je napůl čerňoch. A čerňoch nebo ženská v Bílým domě, to byla vždycky noční můra tradicionalistů. I když posledních 8 let tam seděla tupá opice a v podstatě se zas tolik nestalo.

 

 

31.01.2008 14:56:41

Rolniček napsal(a):

Myslím si, že kdyby odešli Američtí "ilegálové" pád nejen ekonomiky by se ještě urychlil. A "znárodňování"(10% Amerického majetku např. l a d i n ů )stylem, obviňování z terorismu taky bylo dost pruhledné a mohlo to odradit "seriózní" nebo "malé" investory Americké i zahraniční zejména do výroby a stávající vyděsit. Vojenská výroba nemůže zcela nahradit "civilní výrobu" protože je takové rčení "co neudělá puška udělá tužka",ale je tady šance když se spojí s dobýváním Měsíce či Marsu či hledáním alternativních zdrojů energie.A předevšim by se mělo velice zdanit tkzv. "mlácení prázdné slámy" při zjevných burzovních machinacích a nadměrnému růstu přijmů bez investic do udržby či udržení dalších budoucích přijmů.A dát strop "statním penězovodům" zejména do soukromých kapes.

 

 

02.02.2008 18:53:20

most splashed napsal(a):

zdanit.....nadměrnému růstu přijmů bez investic do udržby či udržení dalších budoucích přijmů....

tádydadá,já úplně nerozumím, co Rolniček povidat. Ale intuitivně chápu, že dnešní trend je přesně opačný. Nastartovala to USA, pak východní země v čele s Ruskem zavedením ploché daně. Qui bono? Dlouhodobě nikomu, krátkodobě bohatým lidem, co nechcou v pohnuté době investovat svůj kapitál a přitom si zachovat jeho hodnotu?

 

 

03.02.2008 12:37:12

nate napsal(a):

Pani Clair,

jen kratce. Bezkonkurencne jste popsala jaky je soucasny stav ekonomiky a jak funguji hypoteky. Lide si za takovy stav muzou sami, misto informaci je jim blizsi zabava. A ruku na srdce, kdyby my dva jsme se narodili ve statech, budeme mit presne tavove mysleni jak americane. Mame jine mysleni, protoze jsme se narodili jinde, nez neco podepiseme, tak si to poradne rozmyslime a kdyz tomu nerozumime, tak se informujeme.

Mluvit o tom co se melo a nebo udelalo spatne je za nami.

Sladky sen skoncil a probudili jsme se do krute reality. Lide jeste ruzove bryle ze svych hlavicek nesundali. Reseni je snad jen jedno, jak jste uvedla, valka a nebo nejaka katastrofa. Valky jsou stale, katastrofy take, uz se s tim zacina neco delat, nenapadne a lidem to stale nedochazi co se deje.

Jak dobre vite, dluh nelze splatit, maly ani ten co se pohybuje v trilionech.

Kdyz zacali pujcky, nekdo natiskl penize, rekneme ze pro zacatek 100 doll, ktere si pujcilo deset lidi, ale chtel urok 10 procent, to znamena, ze chtel vratit 110 doll. Tech deset doll. neexistovalo a tak se pujcka nikdy nemohla splatit.

Dluh se mohl splatit jen dalsi pujckou. Cili jeden clovek splatil, ale dalsich deset i vice lidi dostal do vetsiho dluhu. A tak jsme se dostali az do dnesni doby.

Situace je vaznejsi vice nez si o tom mysli i ten nejvetsi optimista.

Kez bych se mylil, ale jinak to nevidim.

Banky delaji penize ze vzduchu a jsou chraneny zakonem. Podivejte se poradne na jednodollarovou bankovku, ze predu i ze zadu.

Obama nebo Clintonova, je to Vase rozhodnuti, volte je a potom uvidite jak se plni sliby. Potom neplacte jak vede stat soucasny prezident, Obama a Clintonova budou jeste horsi.

Ono je vlastne jedno kdo je prezidentem, je to smesna a poslusna figurka kterou diriguje uplne nekdo jiny. Ve statech by udelal poradek vlastenec Ron Paul, jenze, toho jestrabove do Bileho domu jen tak nepusti a kdyz se tam zazracnym zpusobem dostane, tak ho zastreli jak Kennedyho. Migrace se rovna invazi, staty uz jsou dobre zaplevelene, ted se pracuje na Evrope, uz staci jen spustit proces a budeme mit velkou zabavu, smutnou, ale velkou.

nate

 

 

03.02.2008 14:27:37

ivan Hochmann napsal(a):

je to zlé ,ale je to tak,bohužel.Ivan.

 

 

03.02.2008 17:51:40

Clair napsal(a):

Pane Nate,

Nemohu nez Vam dat za pravdu, zrejme kdybychom se narodili v Americe, tak si s tim také hlavu lamat nebudeme, zalezi ovsem take na stupni vzdelani. Pouze jsem se obavala, kdybych to napsala tak nezredene, ze by to nemuselo byt pro mnoho lidi prijatelne, casto totiz slychavam o anti-ami a podobnych a proto se ani na toto tema nerada bavim. Dr. Ron Paul je bezesporu nejlepsi, vi presne kde je problem, jde na to primocarou cestou, poukazuje na - spatnou fiskalni politiku, spatnou menovou politiku a zahranicni politiku. Tvrdi, ze vsechny potrebuji prekopat od sameho zakladu. Neboji se ani nakopnout problem, hovori o konci financovani v bilionech Izrael , a proto jista lobby mu take nemuze prijit na jmeno. Jakmile zacnete nazyvat veci pravymi jmeny, je ohen na strese. Kazdy trochu vzdelanejsi American to vi, ale vsichni se boji otevrit usta. Navic oligarchove vlastnici temer veskera media Ronovi Paulovi nedavaji naprosto zadny prostor, ani v debatach jste musel zaznamenat, nenechaji ho pripustit ke slovu. Tech par slov co mu vubec dovoli pronest je jeste korigovano a limitovano casem.

Takze dale oblbovat stado, kdyz bude zvolena Hillary, nebo kdokoliv z republikanu, znamena to posunuti o dalsich 10-15 let zpatky, ta uz to ma predplacene na mnoho let dopredu a naslibovala nemozne, s Obamou si myslim, ze by mohla nastat doba zacit nektere ty struktury pomalu odbouravat. Jinak opravdu nevim co by jeste bylo funkcni, protoze uz ted se Amerika diky GWB posunula o 25 let zpatky. Kolikrat si tak rikam, na co se clovek podiva, potrebuje prekopat a vzit z uplne jineho konce, nutne je ovsem uz konecne nekde zacit, proto doufam, ze tu startovaci drahu by mohl zvladnout Obama.

Clair

 

 

04.02.2008 03:32:43

Jag napsal(a):

Když banky místo regulace cen trhu s nemovitostmi tím,že vyžadují po státu deregulaci a tím i cenové mapy na obcích a krajích a podle toho dávají úvěry na tamní byty a pozemky,se dají namluvit v nederegulovaném prostředí na to,aby půjčovaly na psí boudy miliony,tak si nedovedu představit,že se nás to nedotkne.Dojde to sem,i když v jiné podobě a to v té,která říká,že stát,který neuvolní trh s nemovitostmi a banky se podle něho neřídí a řídí se jen tím,kolik se kupující a prodávající dohodne cenu a banky jim tu sumu půjčí,bez toho,aby si ověřili trhem danou cenu,dopadnou špatně.Takže se připravme na držkopády.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář