Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bellefest s galošemi a hubertusem

19. 8. 2008

Ani druhý ročník slánského festivalu Bellefest se neobešel bez vydatného deště, který místy přecházel ve sněžení. Oproti minulému ročníku to prý letos nebyl zase takový vodovod, ale i tak v sobotu vodní sloupec dosahoval neobvyklé výšky. Každopádně fesťák se pro ty, co mají rádi dobrou zábavu, hnusný počasí a pár dobře naladěných lidí, vydařil.


 

 

Dorazil jsem kolem trojky, kdy jsem akorát stačil spláchnout dešťové kapky jedním ledovým Gambáčem, a už se na pódium sápala kapela Brutus. Přestože letní kino zelo prázdnotou, pod pódiem se shromáždilo pár velmi zajímavých lidí stojících i sedících na vozíčcích (fest pořádá Ústav sociální péče v Ledcích). Jeden z těch zajímavých lidí mě záhy osomroval o půlku piva. Na to, že vytrvale lilo, lidi pařili jak o závod a kapela odehrála, co se od nich očekávalo – tedy kromě skladby o výzvě k ožrání „mojí i tvojí“ držky, což jim možná po právu přišlo nepříhodné pro toto publikum. Pak měli podle programu vystoupit hoši z Vnitřního faktoru, kteří se ale zdrželi účasti. Podle fám, které prosakovaly nasáklým letním kinem, to bylo i z důvodu intervence Sváti Švába, jednoho z organizátorů Rocku na valníku, který na stejném místě proběhne poslední srpnový víkend. Vnitřní faktor má na Valníku také hrát a zřejmě pankáči dostali výstrahu s varováním. S ohledem na to, že „výstrahy“ ze strany organizátorů Valníku provázely i Invalidní festival (http://invalidak.r57.net), bych tomu skoro věřil. Ale je to informace z druhé ruky, tak ji tak, prosím, berte. Bylo by opravdu hloupé, kdyby lidi, kteří stojí na jedné scéně, prožívali vůči sobě řevnivost kvůli pořádání akcí, i když rozumím tomu, že uspořádat Rock na valníku není prdel a uhradit případný prodělek není taky žádná prdel. Na druhou stranu alespoň ve vztahu k benefičnímu Bellefestu by bylo (pokud k tomu došlo) takové počínání projevem ignorance. Ale ještě jednou, berte to jako mou spekulaci.

Po Brutusu vylezli na podium holky a kluci z Los Rumberos, více informací o tomhle zajímavém hudebním tělese, naleznete zde: http://www.petrsmetacek.com/indexn.htm. Vystoupení bylo perfektní, i když lidi se v té chvíli dali počítat na prstech dvou rukou po amputaci omrzlých článků. Myslím, že soubor trochu nevydejchal tu mizivou účast, a tak je otázka, zda se objeví příští rok.

Po chladném přijetí i rozloučení předchozí kapely – a proběhnutí charitativní aukce obrazů – nastoupil zcela spontánní Jiří KonVRZek a jeho banda. Dojem, který zanechal, přesahuje dojem, který si člověk odnese z náhlého objevení a opět zmizení démona lesního lidu. Tenhle hudební tišitel vyprahlosti lidské duše se svou syrovostí, otevřeností, klidem i neklidem rozhýbal ty, kterým se chtělo hýbat, a znehybněl ty, kterým pochmurné počasí přineslo do mysli nostalgii. Tenhle chlap je český Tom Waits a nic na tom nezmění ani fakt, že v jeho šílenosti je tolik normálního – prostě vyleze na pódium, obnaží příběhy svých not a slov, sleze, dá si pár piv a vypadá téměř spokojeně. Skvělé a skvěle lidské vystoupení… Jinak internetové konvrzání se odehrává tu http://www.sweb.cz/konvrzek/koncerty.html.

Následně dorazili kluci ze Syndromu. Tahle poměrně mladá kapela hraje takový metalovo-hácéčkovo-punkovo-kántryový mišmaš, který zní chvilku jako (nadneseně řečeno) Black Sabbath, jindy zase Sepultura, padla i pecka od Ramones. Ale je pravda, že zvuk je to opravdu dobrý a hlavně kluci působí dojmem pohodové party, které nevadí ani déšť ani míň lidí. A nakonec i těch pár desítek hlav v publiku dokázali pořádně roztopit. Více se o kapele můžete dozvědět na jejich stránkách www.syndrom.cz, které nejenže mají docela zajímavé grafické zpracování, ale čouhá tu i pár skladeb k vyslechnutí. Fanynky si tu můžou stáhnout stylizované fotky kluků na svou plošku plochou.

Posledního Kapitána Kajmana – program byl s ohledem na absenci na podiu i v hledišti poněkud osekán – jsem slyšel už jen jako houpající se bárku, na které vyhrávají klarinety, tenorsaxofony, benja, křídlovky a korneta, ale která už se neodvratně vzdaluje, takže nedokážu říci nic konkrétního. Kapela, která o sobě konstatuje, že „svou hudební tvorbou navazuje na něco, co teprve vznikne“, ale určitě stojí za návštěvu koncertní či internetovou –  http://ksichty.freemusic.cz/kajman.htm. Na webu najdete také nějaké empéstrojky.

Každé vystoupení doprovázelo také sympatické a originální entrée členů divadelního souboru Vrtule, jenž také celým odpolednem provázel. A když už to tu tak probírám, nelze zapomenout ani na výtečnou práci mistrů zvuku.

Sumasumárum lze říci, že Bellefest se vydařil. Byla to sice velmi komorní akce, ale přítomnost „klientů“ z Ledců jí propůjčuje atmosféru, kterou míval fesťák Mezi ploty, než se z něj stalo něco obludného, kde ke kontaktu „normálního“ a „nenormálního“ světa prakticky nedochází, čímž se vše stává jaksi nenormální. Věřím, že k příštímu Bellefestu bude Jemnostpán Krakonoš o trochu shovívavější a dovolí účastníkům přijít bez galoší a hubertusu.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář