Jdi na obsah Jdi na menu
 


Já, legenda: Bojim, bojim…

26. 1. 2008

NEKLIKEJTE NA REKLAMU, NEBEZPEČÍ PÁDU DO PROHLUBNĚ


Shlédl jsem film Já, legenda ve smíchovském Világoš Synema, což bych zde asi jinak neuváděl, ale protože zde funguje „nový“ THX systém lze jen doporučit číhnout na film právě tam. Celkový dojem je o poznání pronikavější než ve vesnickém kinu s potrhaným plátnem a dvěma mono repráky na každé straně hlediště, jež tak vytvářejí „stereo“ efekt (jakkoliv tedy proti vesnickým bijákům jinak nic nemám, protože zase mají kouzelnou atmosféru a málokdy v nich narazíte na někoho jiného než promítače). Világoš má ještě tu dočasnou výhodu, že si zde můžete pořídit lupen elektronicky (buď SMS vstupenka nebo vytištěné pdf), ale hlavně touto cestou neplatíte stejnou raketu, jakou chtějí při koupi u pokladny. Pokud vím, tak jiná multiplexiskla tohle nabízejí také, ovšem s tou podstatnou výhradou, že za lístek zaplatíte zhruba to stejné.

A k samotnému filmu: Příběh je klasický. Virová epidemie zdecimuje solidní část lidstva a je zde hlavní – svaly potažený a inteligencí lékaře experimentujícího na krysách ve sklepě obdařený – hrdina s gesichtem Willa Smithe, jenž se rozhodne postavit čelem tomuto viru, který mezitím stačí ze zmiňované části populace vytvořit zmutované postavy, jakési novodobé upíry. Syžet jako tisíce jiných. Dokonce jsem při jiné návštěvě kina na začátku projekce, kde běžel trailer k Já, legenda, zaslechl ze zadní řady někoho, jak podotýká „to je Resident Evil II, kurva, ne“, a ono to tak kurva opravdu alespoň ze začátku vypadá. Co ovšem může člověka znuděného standardní kinoprodukcí zaujmout na tomhle spektáklu? Hlavní je asi atmosféra vylidněného New Yorku, se kterým si filmaři dali opravdu záležet. Velkolepé aranžmá velkoměsta po několika letech bez lidí se možná dost přibližuje tomu, jak by se příroda postupně vyrovnávala s plevelem, kterému my říkáme supermarkety, městské radnice, školy, dopravní infrastruktura, divadla atd. A možná by přišli i jeleni… K atmosféře přispívá velmi silně skutečnost, že Will Smith je tu značnou část filmu sám a věrnou přítelkyní mu je pouze fenka, která to nakonec také odskáče. V souladu s nynějším převažujícím hollywoodským paradigmatem hlavního hrdiny se Will Smith dopouští chyb, vybuchují mu saze a odkrývá tak svou lidskou tvář. Jeho jednání by proto jen velmi obtížně sneslo srovnání s hrdiny filmů Predátor, Terminátor, Aligátor či Dominátor. Pro atmosféru také hovoří skutečnost, že Smith – byť vlastně sám – je v průběhu dne neustále pozorován tisíci očí mutantů, kterým se na sluníčko nechce, a tak jen vykukují z okolních mrakodrapů. Když už jsem zmiňoval RE II, lze říci, že celkové napětí, propracovanost jednotlivých scén a hlavně textury upírů o mnoho zvyšují sekreci divákova adrenalinu a urychlují proces vylučování i dalších látek.

 

Zde přidávám ofiko text distributora:

Robert Neville je sice špičkový vědec, ale ani on nedokázal zabránit šíření nebezpečného viru, který byl vyvinut lidmi a nedá se léčit. Neville je z neznámého důvodu vůči viru imunní a jako jediný příslušník lidského rodu žije v troskách New York City. Možná je dokonce posledním žijícím člověkem na planetě. Už tři roky, den co den, vysílá do éteru svou zprávu a hledá další přeživší. Neville však není úplně sám. Ze stínů jej pozorují zmutované oběti celosvětové pandemie, kteří sledují každý jeho krok a čekají, až udělá osudovou chybu. Nevillea, který je dost možná jedinou nadějí celého světa, drží při životě jediná myšlenka: zvrátit dopad viru tím, že ze své krve vyrobí lék. Stojí však sám proti zbytku světa a čas hraje proti němu...


uranov@seznam.cz

PO ČTENÍ SE PROCVIČ A UDĚLEJ ALESPOŇ JEDEN KLIK


Google
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář