Jdi na obsah Jdi na menu
 


Megawatt pokořen

7. 2. 2008

NEBEZPEČÍ PÁDU DO PROHLUBNĚ, (NE)KLIKEJTE NA REKLAMU


Pro toho, kdo žije tím, jak luxusně a na úkor jiných žije, může být čas od času zajímavá informace, že některé věci (i když v hodně malém) se hýbou k lepšímu a že tedy dopad jeho života na okolní prostředí může být nějak umenšen. Vývoj v oblasti solární elektráren dává jistou naději, i když cesta je to spíše okrajová a celek alespoň v současnosti neřešící. Pokud bychom ovšem byli schopni využít větší část energie dopadající ze slunce na zemský povrch, můžeme nechat ropu ve svých hlubinách, fúzní energii v knihách historie, nemluvě už o té z uhelných elektráren, a to prakticky na furt…

Přidávám článek, který přišel v rámci tiskového servisu Solární ligy (www.solarniliga.cz):

 

JE TO TU: POKOŘEN SOLÁRNÍ MEGAWATT!

 

Když jsme na semináři LEA při Aquathermu v závěru roku 2007 v Praze předpovídali pro začátek roku v ČR nebývalé "souboje" o pomyslné prvenství pokud jde o největší sluneční elektrárnu u nás, mnozí nás podezírali z přehánění. Uplynul čtvrtrok a aktuální zprávy ze stavenišť plných solárních modulů nám dávají za pravdu. Posuďte:

 

Ještě v čase kralování elektrárny spol. HiTechSolar v Ostrožské Lhotě u Uherského Hradiště (702kWp, viz článek) coby naší fotovoltaické jedničky Jaroslavice - 900 kWp představila už vloni společnost Energy 21 solární park s 900 kWp v Jaroslavicích u Znojma (viz foto) a ve třetím lednovém týdnu nám potvrdila jeho plné napojení na veřejnou síť. S pozicí na čele našich slunečních elektráren však její jméno nebylo spojováno dlouho - přestože v nedalekém Hrádku u Znojma (viz foto), zároveň avizovala pokročilou výstavbu parku s plánovaným výkonem 1 MWp a též probíhající montáž ve Vojkovicích u Brna (záměr 700 kWp).

 

Hrádek - 1 MWp (plán) 

V poslední den ledna totiž o sobě dala vědět opět firma Korowatt z Bušanovic na Prachaticku. Po solárním parku o instalovaném výkonu téměř 700 kWp, oživovaném už na sklonku roku 2007, napojila nyní na síť druhou část areálu, čímž navýšila jeho výkon na celkových 1, 361 MWp. Pomyslná hranice slunečního megawattu na jednom tuzemském zdroji (přiznejme, že ještě předloni považovaná u nás za vzdálenou) byla tak překonána (blíže viz náš článek o 1.etapě investice a web firmy). A dle údajů investora dokonce s patrně nejnižšími měrnými u nás dosaženými náklady na 1 kWp solarparku: cca 116 000 Kč.

 

Bušanovice - 1,361 MWp 

Zatímco si strůjci podšumavského moře fotovoltaických modulů budou zřejmě do jara vychutnávat pozornost odborné i laické veřejnosti pro své aktuální výkonové NEJ, montuje se dík příznivému počasí ostošest dál i na jižní Moravě. HiTechSolar zde zve všechny, kdo si chtějí fungující i budovaný solární park prohlédnout i "osahat" přímo v terénu na první letošní Den otevřených dveří na elektrárně v Ostrožské Lhotě - v tento pátek 8. února. V areálu se dokončuje fixace nosné konstrukce pro panely a trafostanice. S osazováním modulů se počítá s nástupem jara, s napojením celé elektrárny (ve finále s výkonem cca 1,6 MWp) na síť v jeho průběhu.

Prozraďme, že uherskohradišťská společnost chystá také instruktážní komerční seminář pro zájemce o výstavbu vlastní solární elektrárny - 15. března pro občany se zájmem o zdroje malé, 27. a 28. března pro firmy plánující zdroje velké.

Dodejme, že překvapivé zprávy o nových zdrojích čisté elektřiny ze sluníčka z dalších regionů nelze vyloučit. O dalších potenciálních adeptech na čelní umístění v tuzemském TOP žebříčku fotovoltaických systémů se totiž hovoří i v dalších krajích. Boom této části oboru, zdá se, opravdu vypukl! O jednotlivých projektech vás chceme postupně informovat. Mj. některé, dosud neznámé, míníme navštívit i cestou do Mnichova na Intersolar. 

mrk


uranov@seznam.cz

NEBEZPEČÍ PÁDU DO PROHLUBNĚ, (NE)KLIKEJTE NA REKLAMU


Google
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář