Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nechat strach za sebou

12. 8. 2008

Tajně produkovaný film zachycuje skutečné pocity obyvatelů Tibetu. Tibeťané hovoří o Tibetu, Číně a Olympijských hrách. 

Dnes (6. 8.) se ve městě XXIX. olympijských her bude promítat pro světová média neobvyklý film natočený tajně v Tibetu a propašovaný pouhých několik dnů před zahájením této události. Film Leaving Fear Behind (Nechat strach za sebou) je pětadvacetiminutový dokumentární snímek natočený statečnými tibetskými filmaři, ve kterém zachytili atmosféru Tibetu pod nadvládou Číny, souvislosti a symboliku olympijských her a návrat Dalajlámy.

Tým filmařů samouků z východního Tibetu, Dhondup Wangchen (zemědělec) a jeho přítel Golog Jigme (mnich), tajně natočili více než 35 hodin rozhovorů s obyčejnými Tibeťany o následujících třech tématech: nadvláda Číny v Tibetu, olympijské hry v Pekingu a Dalajláma. Vyzbrojeni videokamerou za 300 amerických dolarů a zcela bez zkušeností, vyrazili filmaři na motocyklu do odlehlých oblastí východního Tibetu a napříč náhorní plošinou Tibetu. Od samého počátku si kladli za cíl přinést hlasy Tibeťanů na Olympijské hry v Pekingu. "Pro obyvatele Tibetu je velmi složité přijet do Pekingu a promluvit tam. Proto jsme se rozhodli ukázat skutečné pocity Tibeťanů prostřednictvím tohoto filmu," poznamenal o svém snímku jeho tvůrce Dhondup Wangchen. V období od října 2007 do března 2008 zaznamenali více než 100 rozhovorů. Skutečné pocity vyjádřili Tibeťané z různých poměrů: zemědělci, obchodníci, studenti, nomádi a mniši, mladí i staří. Autentičnost jejich názorů vypovídá jasně a výmluvně o životech charakterizovaných útlakem a diskriminací:

 

Citace z rozhovorů:

„Ve skutečnosti máme z her radost, ale mnohé věci jsou špatně interpretovány. Čína získala právo uspořádat hry za podmínky, že se situace v Číně a Tibetu zlepší.“

„...nezasvěcení se mohou domnívat, že se Tibeťanům dostává dobré péče, a že jsou šťastní. Pravdou však je, že Tibeťané nemohou svobodně hovořit o svém utrpení.“

„Na každého Tibeťana připadá deset až patnáct Číňanů. Číňané jsou všude v těchto oblastech Tibetu.“

„I kdybych musel obětovat svůj život pro to, aby tento vzkaz viděl Dalajláma, souhlasím a vítám tuto příležitost.“

Všech dvacet lidí, kteří ve filmu účinkují, souhlasilo, aby se ve filmu objevily jejich tváře – ohromné osobní riziko. Wangchen odhalil, že někteří z dotazovaných řekli: „Musíme ukázat jejich tváře, jinak by nemělo cenu, abychom s nimi hovořili,“ tak silná byla jejich touha odporovat pekingskému vyprávění o Tibetu.

Během riskantního filmování pracoval Dhondup Wangchen pod krycím jménem Jigme (v tibetštině „odvážný“). Jeho krycí jméno a odvaha všech, kteří se tohoto projektu zúčastnili byly inspirací pro název filmu Jigdrel, které bylo přeloženo jako Nechat strach za sebou.

Brzy poté, co rozeslali 10. března 2008 nahrávky filmu, byli Dhondup Wangchen a Golog Jigme uvězněni. Do dnešního dne jsou ve vazbě. Dhondup Wangchen byl naposledy viděn uvězněný v Guangsheng Binguan v Xiningu (Qinghai). Golog Jigme byl naposledy viděn ve vazebním centru ve městě Lingxia (Gansu). Jejich nahrávky byly převezeny do Švýcarska, kde Wangchenův bratranec Gyaljong Tsetrin provedl závěrečný střih. Gyaljong Tsetrin, který uprchl z Tibetu v roce 2002, založil společnost Filming For Tibet, která tento film produkovala. Pokud chcete získat další informace a shlédnout film na internetu, navštivte internetovou adresu http://www.leavingfearbehind.com. Pro přístup na internetové stránky v Číně je nutné využít nástroje, které pomůžou obejít vládní cenzuru. Doporučujeme možnosti jako VPN (virtuální privátní síť); program Tor pro obelstění dohledu nad navštívenými stránkami nebo Psiphon, nástroj, který může umožnit lidem obejít omezení v přístupu k informacím v systémech s filtrací obsahu jako otevřený internetový proxy server.

Internetové stránky: http://www.leavingfearbehind.com

Zdroj: Filming For Tibet

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář