Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přežraní, ale čekajíc na jídlo

23. 5. 2008

Níže přikládám úryvek se zajímavým rozhovorem s Václavem Bartuškou s proklikem (na konci) na plnou verzi článku, který vyšel v deníku E15. Plně se ztotožňuji s „vyslýchaným“, že dokud nezažijeme něco, co otřese naší důvěrou v civilizační pokrok a jeho výdobytky, budeme stále přežranější a stále nám bude připadat, že jsme ještě ani nezačali baštit…

 

 

Bartuška: Jaderné fórum připomíná spolek za legalizaci marihuany

 

Zvláštní vyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška je znám jako novinář a autor knihy Polojasno. Ve své roli státního úředníka přesto působí naprosto přirozeně a při rozhovoru za sebou pečlivě vrší fakta, podle kterých jsou na tom Češi a ostatní Evropané špatně a brzy je z jejich pohody vyruší nedostatek plynu i jaderné energie. Abychom si uvědomili, jak je situace vážná, potřebujeme podle něj zažít pětidenní výpadek proudu, kdy ,,maso bude pochodovat z lednice".

 

E15: Jak vlastně vypadá práce zvláštního vyslance, s kým například jednáte?

Ukážu vám to na příkladu. Já jsem loni mluvil s jistým českým šéfem o tom, jaká je prognóza. On mi říkal, že je placen od toho, aby měl dobré kvartální a celoroční výsledky. Minulý týden jsem mluvil s Exxonem ve Washingtonu a ta firma pracuje s prognózami, které jsou pětadvacetileté a delší. Problém českých ekonomických entit je takový, že jsou jen členy mezinárodních celků. U nich se měří jen černá a červená čísla, ale za hranice roku se nekoukají. Strategické uvažování u nás najdete málokdy. Moje práce je mimo jiné v tom, že jsme schopni se na konferencích setkávat s BP, Shellem a přinášet tyto informace.

 

E15: Jste znám především jako novinář, nedělá vám problémy vyjadřovat se diplomaticky?

Mirek Topolánek se mne ptal několikrát, když napíšu materiál pro členy vlády, co z toho může použít nebo říct. A já říkám všechno, tady už skončila debata. V tom, co já dělám, v celkovém vývoji, žádná tajemství nejsou.

 

E15: Ale k novinařině byste se asi chtěl ještě vrátit?

Určitě. Já ve své funkci hlavně vidím zenity, které má státní zpráva u nás. Protože lidé už nikomu a ničemu nevěří. Když něco vyhlásíte veřejně a vydáte v brožurkách, tak je to zaručený způsob, aby to lidi nevnímali. Jediný způsob, jak dostat nějakou zprávu do podvědomí, je pokusit se ji utajit.

 

E15: Co se tedy nyní snažíte utajit?

Že náš problém není Rusko, Čína nebo Německo. Náš problém je, že nás energetická bezpečnost nezajímá.

 

E15: Nesnažíte se utajit, že v Evropě nestíháme postavit nové elektrárny?

Teď budu mluvit zle. Já si myslím, že potřebujeme padnout na držku. Evropa potřebuje týdenní blackout. Ne pětihodinový, týdenní. Aby to maso pochodovalo z mrazáku. Protože týdenní výpadek proudu vám maže civilizaci. New Orleans, pátý den, rabování. Je třeba něco jako povodně, varování, že příroda je fakt mocná.

 

E15: Jaký je tedy hlavní problém české energetické bezpečnosti?

Jeden je domácí, druhý zahraniční. Ten domácí je, že bereme elektřinu jako svoje právo. Debata o tom, že se musí postavit elektrárny nové, je pro většinu veřejnosti naprosto hypotetická a nezajímavá, protože ten proud v zásuvkách prostě je. V okamžiku, kdy se ukáže veřejnosti, že je nějaký problém, tak už je pozdě ho napravit v nějakém rychlém čase. Zahraniční dilema vidím v tom, že celý západní svět si žije nad poměry. Česká republika vyrábí zhruba tolik elektřiny jako čtyřicet afrických zemí dohromady. Nelze čekat, že Afrika, Indie nebo Čína se s tím, co mají, spokojí.

 

E15: Teď to vypadá, jako by jediné řešení bylo jádro.

Pro mne je největší riziko naše přesvědčení, že Temelín vyřeší všechno. U nás se razantně vyvíjí životní styl, například už nejsou letní odstávky elektráren. To prostě třetí čtvrtý blok nevyřeší. Je to podstatný krok k dlouhodobé stabilitě, ale náš problém to nevyřeší.

 

E15: Ale nejsou tam přímá rizika?

Vždycky je otázkou, odkud budeme brát palivo. Od roku 2010 budeme brát všechno palivo z Ruska, pro Dukovany i Temelín, což si myslím, že není úplně rozumné. Já pocházím z vesnice, která je kousek od Temelína. Že bychom tu obludu milovali, to jsem si nevšiml. Zvykli jsem si na ni, to je pravda. Dneska všichni chceme topit a svítit, ale nikdo nechceme mít za domem elektrárnu. To není jen problém jádra. Já jsem teď mluvil s lidmi, kteří staví větrné parky, a pouze každý pátý se dostane do fáze stavebního povolení. Protože většinou je místní opozice silnější.

 

E15: Je takový problém v celé Evropě?

Británie například připravila v lednu plán na výstavbu deseti jaderných elektráren. Já se s nimi dost často stýkám a oni mi říkají, nám je jasné, že my nebudeme schopni elektrárny postavit. Protože za posledních patnáct let jsme měli osm projektů elektráren jiných a všechny skončily ve fázi územního řízení, protože lidé nechtěli mít za domem komín. Evropa má vyčísleno, kolik potřebujeme do roku 2030 elektráren a zdrojů, ale všechna čísla jsou víceméně fantaskní, protože oni to nepostaví. K tomu veřejnost není připravena, nikde.

 

E15: Dnes začíná v Praze jaderné fórum. Co si od něj slibujete?

Pražské jaderné fórum je součástí pokusu o renezanci jaderné energetiky v Evropě. Já jsem si v Bratislavě dělal legraci, že fórum připomíná takovou schůzku lidí, kteří chtějí prosadit legalizaci marihuany. Půlka z nich už tak potají pokuřuje na záchodě a bojí se to říct na veřejnosti. Přitom Evropa vyrábí třicet procent elektřiny z atomu. Patnáct z dvaceti sedmi zemí má jadernou elektrárnu, čili to není marginálie, není to libůstka jednoho dvou politiků. Celé to naše opatrné přešlapování, kde každá věta začíná, nebo spíše končí slovy ,,atom je dobrý, ale...", to je fascinující sledovat.

 

http://www.e15.cz/rozhovory/bartuska-jaderne-forum-pripomina-spolek-za-legalizaci-marihuany-27667/

 

 

 

 

 


uranov@seznam.cz

PO ČTENÍ SE PROCVIČ A UDĚLEJ ALESPOŇ JEDEN KLIK


Google
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář