Jdi na obsah Jdi na menu
 


S ruským čertem ani žertem

15. 8. 2008

V Respektu 9. srpna se hned vedle editorialu objevila diskuse uvozená otázkou: „Jak vnímáte existenci budoucího amerického radaru v České republice? Je pro Rusko nebezpečný?“

 

Vždycky jsem se domníval, že s radarem z Ruska straší pár armádních a politických špiček, které si na tématu honí své triko popularity a důležitosti. Ovšem když jsem si přečetl níže uvedenou anketu ruských občanů, vskutku mě zamrazilo na skolióze.

 

Nacionalismus a velikášství, tolik v Rusku pěstované vlastnosti před i po roce 1990, jsou stále hluboce zakořeněny, že jim podléhají i lidé alespoň na první pohled vzdělaní či s rozhledem (za jediné příznivé lze považovat, že odpověď bubeník Denise byla „v normě“ a můžeme tedy v klidu tvrdit, že hudba lidi většinově spojuje a eliminuje projevy lidské blbosti). Když si dám tyto „studenoválečné“ odpovědi do souvislosti s nynější situací v Gruzii nebo 40. výročím okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, jen těžko se zbavuji dojmu, že s Ruskem – ač se Slovany – nás mentálně pojí vskutku minimum.

 

 

 

 

 

 

 

Jekatěrina Koněvová

 

moskevská architektka, restaurátorka

 

Na prvním místě je třeba říct, že my Rusové nechápeme, proč se bratři Češi, Slované, spojili se Západem proti nám. Vaše i americká vláda tvrdí, že ten radar vzniká kvůli potenciálním hrozbám z Íránu. Ale my přece už máme svůj vlastní obranný systém, který by před takovými hrozbami ochránil i vás, a nabízeli jsme ho. Radar v Čechách nevzniká kvůli Íránu, ale bude namířený hlavně na Rusko, tak jako americké rakety v Polsku, a proto je pro nás nebezpečný.

 

 

 

 

Denis Čapov

 

moskevský bubeník a kytarista

 

Jde o politickomocenskou hru mezi dvěma velmocemi, která silně připomíná rozmísťování různých zbraní na obou stranách železné opony v době studené války. Tehdy okolo toho taky padaly výhružky, vedly se hysterické diskuse na veřejnosti, mezi politiky, intelektuály, aby si stejně každá velmoc nakonec udělala to, co měla v plánu. Americký radar v Česku pro nás není nebezpečný, máme přece svoje vlastní vojenské prostředky, které by ho v případě nutnosti dokázaly eliminovat. Navíc v poslední době naše vláda začala opět pošilhávat po Kubě a radar u vás může Američanům vrátit jiným způsobem.

 

 

 

Světlana Akimentová

 

notářka z Novokuzněcka

 

Radar je nebezpečný jak pro Rusko, tak pro vás. Pro Rusko představuje další utahování smyčky okolo naší země ze strany Spojených států, což začalo po rozpadu Sovětského svazu, kdy si Američané mysleli, že jsme zeslábli a budou si s námi moci dělat, co se jim zlíbí. Pro vás je pak taky nebezpečný, neboť v případě jakéhokoliv konfliktu to bude jeden z prvních odvetných cílů. Jde zkrátka o velmi špatné řešení, lepší by byla vzájemná spolupráce, ovšem k tomu by musela být patřičná vůle z vaší i americké strany.

 

 

 

 

Michajil Lvovič Fejkin

 

někdejší partyzán, zaměstnanec v textilním průmyslu, předseda moskevského Svazu veteránů ze 2. světové války

 

S Ruskem se nežertuje a takovéto ohrožení naší země nedopustíme. Budou následovat odvetná opatření a jinak to ani nejde, protože za chvíli by NATO stálo před branami Moskvy. Údajné íránské nebezpečí je pouhou záminkou k tomu, aby nám Američané ukázali, že jsou silnější, a zase postoupili o krok blíž k Rusku. Máme ale dobré politiky a vojenské vůdce, kteří tuto strategii dávno prohlédli.  

 

uranov@seznam.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář