Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soco komo USA

29. 7. 2008

Před lety jsme si tu stěžovali na bankovní socialismus. Byli jsme vyflusaný z toho, že Václav Klaus si bez uzardění pustil v Lidovkách ústa na výšlap, že neprivatizovat banky, nechat je financovat i krachující projekty a pak je oddlužit z eráru byl v podstatě záměr. Teď po nějakých deseti letech můžeme vidět, že soco komo praktiky fungují všude, dokonce ve „výspě kapitalismu“. Zpráva z ihned, kde je také pokračování.

 

USA zachraňují trh s hypotékami

Sněmovna reprezentantů schválila nový zákon o bydlení, který může daňové poplatníky přijít až na 25 miliard dolarů. Dobrému půl milionu amerických domácností, které nejsou schopny splácet hypotéku, by se mělo ulevit. Stát se rozhodl „nalít“ dvěma klíčovým hypotečním ústavům Fannie Mae a Freddie Mac až 25 miliard dolarů a zaručit se za dluhy v řádu několik set miliard. Vyplývá to z nového „zákona o bydlení“, který ve středu navečer velkou většinou hlasů schválila Sněmovna reprezentantů. V nejbližších dnech by ho měl posvětit také Senát. Dlužníkům s nízkými příjmy tak podle agentury Bloomberg svitla reálná naděje, že si budou moci se svojí hypoteční bankou sjednat až třicetiletou lhůtu splácení za mírnějších podmínek.

Společnost Fannie Mae, sídlící ve Washingtonu, a Freddie Mac ze státu Virginia jsou pro trh nemovitostí v USA naprosto klíčové. Z přibližně 12 bilionů dolarů, které na hypotékách Američané splácejí (nebo také nesplácejí), jich zmíněná dvojka přes komerční ústavy poskytla skoro polovinu. Oba obři, za nimiž vždy stál americký stát, se kvůli kolapsu na trhu hypoték ocitli ve velkých ztrátách. Nyní jim docházejí zdroje, z nichž financují odkupy hypoték od komerčních ústavů. Právě tímto způsobem „pumpují“ nový kapitál na trh a udržují nad vodou celý trh nemovitostí.

Pokračování textu:

http://ekonomika.ihned.cz/c4-10076500-26076820-001000_d-usa-zachranuji-trh-s-hypotekami


uranov@seznam.cz


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář