Jdi na obsah Jdi na menu
 


Živý tuleň, rána trubkou, mrtvý tuleň…

8. 4. 2008

PŘED ČTENÍM SE PROCVIČ A UDĚLEJ ALESPOŇ JEDEN KLIK

Živý tuleň, rána trubkou, mrtvý tuleň… Nějak takhle probíhá lov tuleňů, který se nevyhne ani mláďatům od dvou týdnů věku. Níže přikládám zprávu IFAW – Mezinárodní fond pro ochranu zvířat – která poukazuje na toto jatka ve volné přírodě.

 

Komerční lov tuleňů v Kanadě začal letos 28. března – má být zabito 275 000 tuleňů grónských. IFAW (International Fund for Animal Welfare – Mezinárodní fond pro ochranu zvířat – http://www.ifaw.org) sestavil tým pozorovatelů, kteří mají dokumentovat komerční lov tuleňů zahájený právě v zálivu sv. Vavřince v Kanadě.

   
Kanadský komerční lov tuleňů je nejrozsáhlejší lov mořských savců na světě. Lovci smí zabíjet mláďata, jakmile ta začnou vyměňovat bílou srst, což se děje už ve stáří dvou týdnů. „I když Ministerstvo pro rybářství a oceány odmítlo vydat povolení pozorovat zahájení každoročních jatek, jsem si jistá, že svět bude vše bedlivě sledovat,“ řekla Sheryl Finková, vedoucí výzkumná pracovnice a dlouholetá pozorovatelka lovu tuleňů z IFAW. „Myslím si, že letošní kanadský lov bude bohužel stejný jako obvykle. Nečekám, že uvidím nějaké změny k lepšímu v tom, jak jsou zvířata zabíjena, ani v tom, jak je lov kontrolován.“ Lovci soupeří ve vzájemné konkurenci, aby splnili své kvóty v nepředvídatelných podmínkách – pohyblivý led, prudký vítr, mráz a nevypočitatelné moře – to vše nesmírně ztěžuje provedení tzv. „humánního“ usmrcení.

Mezinárodní odpor proti komerčnímu lovu tuleňů v Kanadě v loňském roce významně vzrostl. Belgie a Holandsko zakázaly dovoz výrobků z tuleňů a také Německo a Rakousko podniká kroky k uzavření svých trhů. Evropská unie v současné době stojí před rozhodnutím, zda zákaz dovozu výrobků z tuleňů vyhlásí pro všechny své členské státy.

„Evropa se chystá podpořit zákaz tohoto krutého a neobhajitelného lovu,“ řekl Ralf Sonntag, vedoucí evropské kampaně IFAW pro ochranu tuleňů. „Proti lovu začínají významně vystupovat sami Kanaďané. IFAW je zde, aby si posvítil na hrůznou realitu, která děsí Kanaďany i Evropany. Společně můžeme tu hrůzu zastavit. Kanada je lepší než tohle.“

„I přesto, že v Evropě je nyní velká vládní delegace, která tento neobhajitelný lov tuleňů propaguje, jsem přesvědčena, že očitá svědectví budou opět mluvit sama za sebe. Krutost komerčního lovu v Kanadě se nedá popírat,“ dodala Finková.

Za poslední čtyři roky Kanada povolila zabití více než jednoho milionu tuleňů. Letošní kvóta 275 000 tuleňů znamená pátý po sobě jdoucí rok, v němž vládní kvóta přesáhla počet tuleňů, které lze neškodně odstranit, aniž by to způsobilo úbytek populace.

 

Více informací o snahách IFAW ukončit komerční lov tuleňů v Kanadě naleznete na www.stopthesealhunt.org.


uranov@seznam.cz

PO ČTENÍ SE PROCVIČ A UDĚLEJ ALESPOŇ JEDEN KLIK


Google
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář